Nazad^

O takmičenju

Kontekst

Program Evropske unije za lokalni razvoj – EU PRO Plus, kao prethodni programi – PRO 1 i 2, EU i Evropski PROGRES i EU PRO, organizuje godišnji likovni konkurs za srednjoškolce/ke u 99 gradova i opština Šumadije, zapadne, južne i istočne Srbije. Takmičenje ima za cilj da podstakne đake da se informišu, razmotre i promovišu različite aspekte dugogodišnjih odnosa Srbije i Evropske unije i istraže zajedničke ciljeve i vrednosti.

Konkurs je i prilika da se prepoznaju, podstaknu i nagrade umetnički talenti društveno angažovanih srednjoškolaca/ki, kao i samih škola koje predano pružaju podršku kreativnom razvoju mladih u opštinama uključenim u program.

Ciljevi

  1. Motivisati mlade u 99 gradova i opština da neguju i održavaju društvenu svest, angažovanje i proaktivnost u pogledu svojih prava i potreba;

  2. Da inspiriše srednjoškolce/ke da se angažuju po pitanjima koja su za njih bitna i da aktivno rade na razvoju i/ili doprinosu inicijativama koje pozitivno utiču na njihove živote i živote njihove zajednice u celini;

  3. Podstaći učenike/ce srednjih škola da neguju i razvijaju svoje umetničke talente;

  4. Poboljšati okruženje za učenje u školi nagradom za izuzetan angažman.

 

Ko može da se prijavi

Učenici i učenice svih srednjih škola i gimnazija, bez obzira na razred, iz 99 lokalnih samouprava koje učestvuju u realizaciji programa EU PRO Plus: https://euproplus.org.rs/gderadimo

Učenici i učenice koji su na prethodnim konkursima zauzeli prvo, drugo ili treće mesto nemaju pravo da ponovo dobiju bilo koju od te tri nagrade. Oni, međutim, imaju pravo da učestvuju na konkursu i zauzmu neko od preostalih devet mesta.

Propozicije likovnog konkursa za kalendar za 2025.

Nazad^
Nazad^

Tema takmičenja

2025. godine Evropska komisija obeležava Evropsku godinu obrazovanja o digitalnom građanstvu, pomažući učenicima da koriste digitalnu tehnologiju na pametan, bezbedan i odgovoran način. Ova inicijativa ističe pozitivne strane digitalnog sveta i podučava mlade kako da izbegnu rizike, istovremeno ih podstičući da budu aktivni, odgovorni građani koji žive u miru sa drugima u različitim zajednicama.

U skladu sa tim, tema ovogodišnjeg takmičenja  „Nove tehnologije za bolji svet!“ poziva učenike da zamisle kako digitalne veštine i tehnologije mogu stvoriti bolji, održiviji svet. Učesnici/ce se podstiču da istraže:

Tehnološki napredak: Кako inovacije kao što su veštačka inteligencija, automatizacija i digitalne mreže pozitivno transformišu industrije i svakodnevni život.

Digitalno građanstvo: Važnost odgovornog ponašanja na mreži, zaštite podataka i etičke upotrebe tehnologije.

Cirkularna ekonomija i digitalna transformacija: Кako digitalni alati mogu da podrže cirkularnu ekonomiju promovisanjem efikasnog korišćenja resursa i smanjenjem otpada.

Obrazovanje i učenje: Кako tehnologija može da drastično promeni načine učenja, čineći obrazovanje dostupnijim i inkluzivnijim.

Održivost: Кako tehnologija može da podstakne održivost životne sredine kroz pametnije upravljanje resursima, energetsku efikasnost i zelenija rešenja.

Društvene inovacije: Кorišćenje tehnologije za stvaranje povezanih, inkluzivnijih i otpornijih zajednica.

Teme za razgovor sa učenicima/cama

Ovogodišnja tema ohrabruje učenike/ce da pokažu kako digitalna transformacija može dovesti do inkluzivnijeg, ekološki prihvatljivijeg i naprednijeg sveta. Evo kako da mu pristupite:

Digitalno građanstvo

Digitalno građanstvo znači da budemo odgovorni i da vodimo računa o tome kako se ponašamo na mreži. Kako da koristimo tehnologije na pozitivan način, da poštujemo druge i zaštitimo se od rizika.

Razmislite o sopstvenim iskustvima na mreži – bilo da se radi o učenju na daljinu, sklapanju novih prijateljstava ili suočavanju sa izazovima kao što je maltretiranje putem interneta. Кako možete da iskoristite ova iskustva da svet na mreži učinite boljim i sigurnijim mestom za sve?

Кako se ponašate na društvenim mrežama? Кako koristite digitalne alate za učenje ili rad sa drugima? Sve ovo oblikuje naše digitalno društvo.

Sada zamislite kako biste mogli da poboljšate digitalni svet. Кako biste ga učinili sigurnijim i produktivnijim? E kada ste stigli do tog zaključka vreme je da sada to i nacrtate!

Кako tehnologija može oblikovati bolju budućnost?

Zamislite budućnost u kojoj tehnologija olakšava život, smanjuje otpad, poboljšava zdravstvenu zaštitu i pomaže u zaštiti životne sredine.

Razmislite o tome kako bi veštačka inteligencija mogla pomoći lekarima da brže dijagnostikuju bolesti ili kako roboti mogu da pomognu u operacijama. Može li pametna tehnologija učiniti učenje personalizovanijim za sve učenike?

Кako tehnologija može učiniti putovanja lakšim i ekološki prihvatljivijim smanjenjem saobraćaja i zagađenja? Da li pametni sistemi mogu pomoći da se osigura čista voda i vazduh?

Кako vidite da tehnologija rešava ovakve probleme i oblikuje zdraviji, održiviji svet? Onda nacrtajte svoju viziju!

Primeri za diskusiju sa učenicima/cama

Evo nekoliko ideja koje će pomoći učenicima da počnu da razmišljaju o svojim crtežima: Škola koju pokreće obnovljiva energija ili koja koristi pametnu tehnologiju za poboljšanje učenja i održivosti; Roboti koji pomažu u reciklaži ili pametni gradovi u kojima je sve energetski efikasno; Svet u kome ljudi iz različitih zemalja komuniciraju putem tehnologije kako bi sarađivali na rešavanju ekoloških problema; Ilustrujte futurističke poslove koji koriste tehnologiju za rešavanje velikih izazova poput klimatskih promena, siromaštva ili nejednakosti…

Кao mladi ljudi, vaša kreativnost može pokazati kako tehnologija može da transformiše svet. Možda čak i zamislite stvari koje još ne postoje, ali bi mogle postojati u budućnosti; Vaše umetničko delo treba da odražava kako prihvatanje digitalnih alata može da stvori čistiji, pametniji i povezaniji svet. 

Nazad^
Nazad^

Pravila konkursa

Format radova

Radovi prijavljeni na kalendarski konkurs treba da se pridržavaju sledećih smernica:

  • Format: A3 (42 x 29,7 cm).

  • Prihvatljivi mediji: ilustracije, crteži, slike ili kolaži.

  • Na poleđini umetničkog rada, navedite sledeće informacije:

    • Sažeti pasus (približno 30 reči / 100 karaktera) koji opisuje rad;

    • Puno ime i prezime učenika/ca sa kontakt telefonom i imejl adresom;

    • Godina i razred učenika/ce;

    • Puno ime i prezime, kontakt telefon i imejl adresa odgovornog nastavnika;

    • Naziv i adresa škole.

Radovi poslati bez tekstualnog objašnjenja neće biti uzeti u obzir. Objašnjenja treba jasno da prenesu suštinu predatog rada.

Primer pravilno pondnetog rada sa likovnog konkursa EU PRO Plus programa iz 2022. godine “Tvoje ideje, tvoja budućnost”

Primer pasusa (približno 30 reči) kojim se objašnjava šta rad predstavlja:
Angažovanje mladih na svojoj budućnosti putem pokretanja akcija kako bi se rešili postojeći problemi zajednice ključna je stavka za bolju budućnost svih građana Niša. (primer ima 22 reči)

Ime, prezime i kontakt telefon i email učenika/ce:
Anđela Bučić, 060 000 000, email@email

Godina i razred koju učenik/ca pohađa: III2

Ime, prezime i kontakt telefon i email profesora/ke:
Danijela Davidović, 060 000 000, email@email

Naziv i adresa škole: Umetnička škola Niš, Prvomajska 6, Niš

 

 

Opšta pravila konkursa

  • EU PRO Plus ne pokriva troškove izrade  i slanje učeničkih radova;

  • Učešće na konkursu je besplatno, a prijave mogu podneti pojedinačno učenici ili škola u vidu grupne (školske) prijave;

  • Radovi koji nisu u skladu sa temom ili ne ispunjavaju tehničke i autorske uslove biće diskvalifikovani;

  • Samo neobjavlji nalikovni radovi mogu da učestvuju u takmičenju;

  • Učenički radovi sa neprikladnim naslovima ili porukama biće diskvalifikovani;

  • Neophodno je izbegavati stereotipe, ismevanje, uvredljive ili neprikladne prikaze ranjivih grupa, njihovih društvenih pozicija, stilova života i kultura. Učenički radovi koja sadrže takav sadržaj biće automatski diskvalifikovani;

  • Autori i škole moraju da obezbede da svi elementi dostavljenih učeničkih radova budu originalni i da nisu kopirani iz drugih izvora; 

  • Sve slike koje se koriste u umetničkim delima moraju biti u skladu sa postojećim Zakonom o autorskim i srodnim pravima Republike Srbije;

  • Učešćem na ovom konkursu, autori/ke i škole daju EU PRO Plus i Delegaciji Evropske unije u Republici Srbiji (DEU) pravo korišćenja umetničkih dela za promotivne, reklamne, informativne, edukativne radionice, informativne kampanje i kampanje u vezi sa temom konkursa bez prethodne dozvole autora;

  • Imena autora/ki najboljih radova biće navedena na stranicama kalendara EU PRO Plus za 2025. godinu;

  • Učenici/ce koji su osvojili jedno od prva tri mesta na nekom od prethodnih takmičenja nemaju pravo da ponovo zauzmu najviši rang, odnosno dobiju jednu od prve tri nagrade. Oni, međutim, i dalje imaju pravo da učestvuju na konkursu i zauzmu neko od preostalih devet mesta.

Obaveze škola koje učestvuju na konkusu

Srednje škole koje učestvuju u kalendarskom takmičenju moraju da se pridržavaju sledećih smernica:

  • Organizovati interni konkurs otvoren za sve učenike/ce i izabrati do deset (10) najboljih umetničkih radova za prijavu na konkurs;

  • Podsticati nastavnike/ce da pokreću diskusije i angažuju se u radu sa đacima o temi predviđenoj za takmičenje;

  • Svaki učenik/ca ima pravo da prijavi samo jedan umetnički rad za EU ​​PRO Plus kalendarsko takmičenje;

  • Rok za predaju radova je 13. novembar 2024. do 16 časova.

  • Radovi odabrani za prijavu moraju se poslati poštom u kancelariju EU PRO Plus u Beogradu na sledeću adresu:

    UNOPS/EU PRO Plus
    Napomena: „Likovni konkurs“
    Skrelićeva 4,
    11000 Beograd

Dodatno, osim likovnog konkursa za pojedinačne radove, jedna škola može da osvoji  priznanje i nagradu na osnovu kvaliteta organizacije internog školskog takmičenja. Da biste se kvalifikovali za ovu nagradu, potrebno je dokumentovati kako je organizovano interno školsko takmičenje i dostaviti tu informaciju u obliku kratkog pisanog opisa, propraćenog fotografijama i/ili video zapisima. Ove materijale treba poslati zajedno sa umetničkim delima.

Nazad^
Nazad^

Proces selekcije radova

  • Samo pristigli radovi koji se u potpunosti pridržavaju pravila konkursa će se kvalifikovati za početni krug ocenjivanja;

  • 20 najboljih likovnih radova iz ovog kruga biće prikazano na zvaničnom sajtu EU PRO Plus programa i biće kvalifikovano za onlajn glasanje;

  • Onlajn glasanje biće otvoreno pet dana i dostupno svim građanima Srbije;

  • Nakon završetka perioda onlajn glasanja, svi glasovi će se zbrojiti. Rad sa najvećim brojem lajkova dobiće jedan glas publike, što je ekvivalentno jednom glasu ostalih članova žirija; 

  • Komisija za izbor EU PRO Plus-a, koja se sastoji od najmanje četiri člana, od kojih najmanje jedan član ima umetničko iskustvo, nadležna je za sledeću fazu takmičenja;

  • Od 12 radova koji uđu u uži izbor, Komisija za selekciju će proglasiti tri prvoplasirana umetnička rada;

  • Važno je napomenuti da samo jedno umetničko delo po školi može biti izabrano među 12 najboljih, bez obzira na njegovo rangiranje nakon procesa glasanja.

Nazad^
Nazad^

Nagrade:

Za 12 najboljih radova biće dodeljene sledeće nagrade:

  • Prva nagrada – laptop računar
  • Druga i treća nagrada – tablet računari
  • Devet utešnih nagrada – mobilni telefoni
  • Mentorima/kama tri prvonagrađena učesnika/ce biće dodeljeni tableti (jedan po školi)

Nagrada za pobedničku školu

Komisija za izbor će takođe oceniti posvećenost škole u organizovanju internog školskog takmičenja. Jedna srednja škola koja pokaže izuzetnu posvećenost, kako kvantitetom tako i kvalitetom pristiglih radova, dobiće posebnu nagradu. 

Ovoj pobedničkoj školi biće dodeljen vredan paket, uključujući laptop računar, projektor i prateću opremu. Ova nagrada ima za cilj da doprinese boljim uslovima za učenje i obrazovnim mogućnostima za đake. 

Ceremonija dodele nagrada

EU PRO Plus će biti domaćin ceremonije dodele nagrada u decembru 2024. godine. Učesnici/ce će blagovremeno dobiti obaveštenje o ovom događaju. 

Svečanost će obuhvatiti izložbu na kojoj će biti prikazani najbolji pristigli radovi, uz predstavljanje kalendara EU PRO Plus za 2025. godinu.

Nazad^
Nazad^

Glasanje za najbolje radove

Onlajn glasanje za najbolje likovne radove je otvoreno do 26. novembar 2024. do 12 časova.

Kako bi učestvovali u onlajn glasanju molim Vas da se registrujete koristeći svoju mejl adresu. Pošto unesete svoju mejl adresu i lozinku na vaš mejl će stići potvrda o registraciji i link za prijavljivanje posle koga možete da pristupite glasanju.

Nakon registracije možete glasati za svaki rad koji vam se sviđa po jednom i to klikom na srce ispod rada. Ponovnim klikom na plavo srce poništavate glas.

Kada podelite svoje glasove dovoljno je da zatvorite stranicu za glasanje odnosno napustite internet stranicu programa, a vaši glasovi će biti automatski registrovani u našoj bazi podataka.

Hvala vam na izdvojenom vremenu i pomoći u odabiru najboljih likovnih radova koji će se naći na stranicama kalendara EU PRO Plus programa za 2025. godinu

Nazad^
Nazad^

Prijavite se

  • Rok za predaju radova je 13. novembar 2024. do 16 časova.

  • Radovi odabrani za prijavu moraju se poslati poštom u kancelariju EU PRO Plus u Beogradu na sledeću adresu:

    UNOPS/EU PRO Plus
    Napomena: „Likovni konkurs“
    Skrelićeva 4,
    11000 Beograd

 

Nazad^