Jedan od rezultata programa EU PRO Plus je unapređenje planiranja razvoja i uvođenje koncepta integralnih teritorijalnih investicija (ITI) sa ciljem pilotiranja integralnog razvoja u Srbiji. Program pomaže Ministarstvu za evropske integracije u stvaranju modela održivog razvoja i podržava lokalne samouprave i regionalne razvojne agencije u kreiranju sopstvenih planova teritorijalnog razvoja. Program ne samo da aktivno podržava implementaciju ovih planova, već i jača kapacitete ključnih aktera za primenu ovih strategija. Kao deo ove podrške, Program organizuje studijske ture u relevantne zemlje, kako bi partneri naučili o najboljim praksama, šta funkcioniše i šta je primenjivo u srpskom kontekstu.
Nakon uspešnih poseta Belgiji, Holandiji i Grčkoj, delegacija, koja je uključivala lokalne, regionalne i nacionalne predstavnike, posetila je italijansku Provinciju Kuneo, gde su evropska sredstva podstakla značajan razvoj, služeći kao inspiracija za strategije u Srbiji.
Naša istraživanja počela su uvidima u italijanske teritorijalne strategije, uključujući zeleni projekat "Terres Monviso" Interreg ALCOTRA i posetu "Il Quartiere – Casa della Partecipazione", vojnoj kasarni pretvorenoj u društveno-kulturni centar. Ova duboka analiza lokalnih i teritorijalnih inicijativa postavila je ton za ostatak putovanja.
Dočekao nas je zamenik gradonačelnika koji je predstavio uspešan kolektivni projekat revitalizacije planinskih sela. Naša interakcija sa kooperativnim zajednicama dodatno je naglasila njihovu posvećenost regionalnom razvoju.
Diskusije o regeneraciji planina i Nacionalnoj strategiji za unutrašnje oblasti pružile su nam detaljan uvid u izazove i mogućnosti ovih jedinstvenih regiona, uključujući i održivi razvoj preko granica.
Ključni fokus naše ture bio je očuvanje životne sredine. U Parku Valdieri, susreli smo se sa onima koji upravljaju zaštićenim područjima i posetili Centar za divlji svet Centar za divlji svet "Vuk i čovek" u Entrakveu u Entrakveu, stičući uvide u njihovu posvećenost očuvanju prirodne lepote.
Tura je takođe istakla ulogu ruralnog razvoja u održivosti, sa posebnim naglaskom na inovacijama u obnovljivoj energiji. Od stručnjaka smo učili o transformativnoj snazi ruralnih područja u održivom razvoju.
Naše putovanje uključivalo je i počast očuvanju pejzaža i UNESCO baštine, dok je Univerzitet gastronomskih nauka ponudio intrigantnu perspektivu o vezi između gastronomije, poljoprivrede i održivosti.
U Torinu smo videli transformaciju nekadašnjih industrijskih mesta u živopisne kulturne prostore. Posete OGR – Officine Grandi Riparazioni istakle su urbanu evoluciju Torina nakon industrijske ere, deleći uvide o savremenom urbanom razvoju, dok je Lingotto 9 pokazao prelazak grada sa industrijske na multifunkcionalnu upotrebu, ilustrujući urbanu regeneraciju.
Studijska tura nas je inspirisala italijanskim majstorstvom u ruralnom razvoju, podudarajući se sa aspiracijama Srbije za integralnim razvojem i održivošću.
Jelena Cvetanovska iz kancelarije za lokalni ekonomski razvoj u Boljevcu sažela je naše iskustvo: "Za nas koji prevazilazimo tradicionalne sektorske politike i susrećemo se sa višesektorskim pristupom, učenje o načinu na koji je Italija primenila teritorijalne strategije je od velike važnosti. Ovde se primena integralnog pristupa podržava jakim koordinacionim strukturama i obuhvata sve vrste aktera i organizacionih nivoa tokom svih faza, što je ključno." Njene reči odražavaju našu kolektivnu inspiraciju i potvrđenu posvećenost sprovođenju efikasnih teritorijalnih strategija u Srbiji, sa ciljem postizanja značajnih i održivih rezultata.