Pored sprovođenja strategija, program jača kapacitete ključnih aktera za njihovu efikasnu primenu. Kao deo ove podrške, organizovali smo studijska putovanja u zemlje EU, kako bi partneri učili iz najboljih praksi, otkrili šta funkcioniše i istražili šta može da se primeni u srpskom kontekstu.
Početkom septembra 2024. godine, delegacija iz Srbije, koja je uključivala predstavnike Ministarstva za evropske integracije, Ministarstva privrede, kao i predstavnike sedam gradova koji su podržani u razvoju strategija održivog urbanog razvoja (SUD) – Loznice, Šapca, Leskovca, Bora, Kruševca, Novog Pazara i Smedereva – krenula je na studijsko putovanje u Nemačku.
SUD strategije fokusiraju se na stvaranje uravnoteženog, dugoročnog razvoja gradova, sa naglaskom na održivost, inovacije i poboljšanje kvaliteta života građana. U skladu s tim, delegacija je imala priliku da uči o najboljim praksama upravo po tome poznatoj Nemačkoj.
Studijsko putovanje pružilo je dragocene lekcije o tome kako se sprovode integralni urbani razvoj i projekti koje finansira EU u gradovima poput Berlina, Drezdena i Kotbusa. Glavni fokus bio je na istočnim regijama Nemačke, gde je obnova gradova odigrala ključnu ulogu nakon ujedinjenja zemlje, pružajući korisne uvide za izazove sa kojima se Srbija suočava.
Tokom petodnevne posete, učesnici su istraživali kako je Nemačka transformisala disonantno i socijalističko arhitektonsko nasleđe, ali i kako se, kroz kvalitetno planiranje i dostupna sredstva, mogu postići značajne strukturne promene. U Berlinu, delegacija je posetila Severni Luisenštadt, gde je gradska urbanistkinja predstavila proces obnove ovog bivšeg dela Istočnog Berlina dok je u Drezdenu fokus bio na prestavljanju projekata koji uspešno balansiraju konzervaciju i obnovu.
Poseta Kotbusu pokazala je kako bivši rudarski region može biti transformisan u prosperitetnu zajednicu. Pogled na veštačko jezero Kotbuser Ostze, koje je nastalo na mestu bivšeg lignitnog rudnika, podstakao je ideje za srpske industrijske lokacije. Tonka Milenković, savetnica u Odeljenju za urbanizam u Boru, napomenula je da je baš ova poseta pružila „puno novih i korisnih informacija“, dok je Biljana Timotijević Arsić, načelnica Odeljenja za planiranje u Javnom preduzeću (JP) za urbanizam i projektovanje Kruševac, izdvojila posetu Lužicama i Frajtalu kao posebno značajnu jer, kako je navela, „slične intervencije čekaju i Srbiju u budućnosti“.
Učesnici su naglasili da poseta nije samo produbila njihovo tehničko razumevanje, već i ojačala veze sa kolegama. Dejan Vujić, savetnik za Geografske informacione sisteme (GIS), urbanizam, planiranje i analize iz Šapca, istakao je da je ovo bila prilika da se upoznaju kolege iz Srbije i istraže načine rešavanja brojnih urbanih izazova po uzoru na Nemačku.
Srpska delegacija vratila se s novim idejama i obnovljenom posvećenošću da primeni stečena znanja na sopstvene urbane projekte. Nataša Stevandić, saradnica u Sektoru za planiranje, programiranje, praćenje i izveštavanje o EU fondovima i razvojnoj pomoći u Ministarstvu za evropske integracije, sumirala je svoje utiske: „Raznolikost projekata koji su revitalizovani pomaže nam da definišemo konkretne ideje i planove, koje ćemo koristiti prilikom kreiranja sličnih projekata u našem nacionalnom kontekstu.“