Zamislite bujnu zelenu oazu skrivenu u srcu Šapca, gde se preko 200 mladih umova od trećeg do osmog razreda okuplja na četvorodnevnom Matematičkom kampu. Ovo je Šabački naučni centar – zahvaljujući podršci Evropske unije postao je svetionik nade i prilika za najtalentovanije školarce.
Smešten na Letnjikovačkom brdu, Naučni centar, od milošte nazvan „Fabrika ideja za 21. vek“, mesto je gde nadareni predškolci i srednjoškolci prave svoje prve akademske korake. Ovde nisu samo učenici, oni su sanjari, istraživači i inovatori.
Grada Šabac izdvojio je 268.000 evra, dok je Evropska unija projekat potpune transformacije Naučnog centra podržala sa preko 180.000 evra. Gradonačelnik Šapca Aleksandar Pajić veruje u negovanje potencijala. „Naš Naučni centar dopunjuje formalno obrazovanje, pružajući sistematsku podršku našim najsjajnijim đacima“, kaže Pajić i dodaje da je ponosan na uslove u centru, uključujući najsavremeniju opremu u laboratorijama za fiziku, biologiju i hemiju, multimedijalne učionice, internet kafee i 14 udobnih soba za đake iz cele Srbije.
„Fabrika ideja za 21. vek“ je mesto gde se susreću prilika za učenje i druženje. To je mesto gde najbolji đaci dolaze da razvijaju svoje veštine uz vrhunske predavače i talenotovane vršnjake.
Ali nije samo reč o akademskom obrazovanju, radi se o izgradnji svetlije budućnosti. Nikola Bertolini, šef odeljenja za saradnju Delegacije EU u Srbiji, ovog leta je tokom svoje posete Šapcu pohvalio grad i UNOPS za ovaj vizionarski projekat. „Briga o razvoju i znanju naše mladeži je divan zadatak. Kada lokalna samouprava stvori prostore poput ovog, to je dar zajednici“, kaže on. Ovaj projekat nije samo još jedan, on je jedinstven.
Iza Matematičkog kampa, Naučni centar sarađuje sa Društvom matematičara Šabac i lokalnim osnovnim školama, i to ne samo na predavanjima za mlade matematičare već i radionicama za nastavnike, jer se tako postiže holistički pristup razvoju talenta.
Vizija Šapca seže dalje od Naučnog centra – sa partnerstvima sa Centrom za profesionalni razvoj, Vaspitačkim udruženjem „Sunce“ i Društvom učitelja zajedno su organizovali Sajam darovitih đaka na Međunarodni dan darovite omladine, kada su okupili 20 osnovnih i srednjih škola i četiri obrazovne organizacije.
Ana Marinković, menadžerka projekta, ističe važnost negovanja talenta. „Skrenuli smo pažnju na ključnu temu u društvu – pružanje potpune i organizovane podrške mladim, darovitim i kreativnim umovima da razvijaju svoje potencijale i talente.“
U Šapcu, snovi se neguju, a potencijal ne poznaje granice. Naučni centar je testament posvećenosti zajednice oblikovanju svetlije budućnosti.