Program Evropske unije za lokalni razvoj – EU PRO Plus organizuje likovni konkurs za kalendar za 2022. godinu za učenike i učenice srednjih škola i gimnazija iz 99 lokalnih samouprava u Srbiji. Konkurs ima za cilj da podstakne srednjoškolce/ke da saznaju, razmotre i promovišu različite aspekte dugogodišnjih odnosa Srbije i Evropske unije i istraže zajedničke ciljeve i vrednosti.
Konkurs je i prilika da se prepoznaju, ohrabre i nagrade umetnički nadareni i društveno angažovani đaci srednjih škola, kao i same škole koje predano pružaju podršku kreativnom razvoju mladih u opštinama uključenim u Program.
Podstaći mlade iz 99 gradova i opština da shvate društvenu odgovornost i budu anagažovani i proaktivni u pogledu prava i potreba mladih na lokalnom nivou;
Motivisati srednjoškolce i srednjoškolke da se aktivno bave za njih važnim temama kao i da rade na razvoju/ili doprinose incijativama koje imaju pozitivan uticaj na njihove živote i živote njihove zajednice u celini;
Unaprediti uslove učenja u školi koja ostvari najbolji rezultat na konkursu;
Ohrabriti učenike i učenice srednjih škola da neguju svoj umetnički talenat;
Učenici i učenice svih srednjih škola i gimnazija, bez obzira na razred, iz 99 lokalnih samouprava koje učestvuju u realizaciji EU PRO Plus programa: https://euproplus.org.rs/gderadimo
Saradnja zemalja u regionu u cilju spasavanja i zaštite prirodnog nasleđa i rešavanja zajedničkih ekoloških problema poput zagađenja reka je ključ srećnije budućnosti za sve nas.
Organizovano recikliranje i otvaranje fabrike za prenamenu otpada doprinelo bi čistijem okruženju, ali i otvaranju novih radnih mesta u Dimitrovgradu.
Stakleni umetnički atelje bio bi inspiracija mnogim mladim talentima u Aleksincu.
Organizovana sadnja drveća stvara lepši ambijent i čistiiji vazduh, povezujući ljude i prirodu, čineći nas da živimo zdravijim načinom života.
Angažovanje mladih na svojoj budućnosti putem pokretanja akcija kako bi se rešili postojeći problemi zajednice ključna je stavka za bolju budućnost svih građana Niša.
Otvaranje kreativnog haba u Kraljevu pružilo bi mladima bolje uslove za razmenu i sprovođenje inovativnih ideja, kojima bi mogli da se prevaziđu postojeće prepreke i problemi u našem okruženju.
Organizovanje i digitalizacija zemljoradničkih zadruga pomogli bi lokalnu privredu i mladi bi želeli da nastave da žive u selima baveći se stočarstvom, voćarstvom i ratarstvom.
Otvaranje „eko-kafea“ u Novoj Varoši, koji bi koristio isključivo obnovljivu energiju i reciklirane materijale, bilo bi važno za edukaciju mladih o važnosti i načinima zaštite životne sredine.
Preuređenje napuštene zgrade Duvanske industrije u studentski centar privuklo bi više studenata u Leskovac, pa bi i sam grad više zaživeo, a mladi imali bolje uslove za studiranje.
Obnavljanje prirode i obnova istorijskog nasledstva NIša grad bi učinili privlačnijim i za njegove stanovnike i za turiste, a mlade aktivnijim u njegovom održavanju i ulepšavanju.
Mladi Niša ponosni su na svoj grad i njegovu istoriju i zajedničkim snagama svako pojedinačno treba da pokrene aktivnosti koji će ga učiniti boljim, od recikliranja otpada i zaštite životinja do organizovanja festivala i održavanja starih zanata.
Nove turističke atrakcije, mesta za odmor i rekreaciju, ali i nove fabrike doneli bi zaposlenje i vratili bi mlade u Surdulicu.
Projekti podrške seoskim domaćinstvima za uzgajanje organskih proizvoda u najsavremenijim uslovima ideja su za zadržavanje mladih u rodnoj Novoj Varoši.
Bioskop na otvorenom u Dimitrovgradu lako je ostvariva ideja koja bi mladima omogućila i mesto za izlazak i pristup kulturnom sadržaju.
Obrazovanje o ekologiji bi omogućilo mladima da budu aktivni učesnici u poboljšanju naših gradova i naše okoline.
Kada bi Kruševac postao univerzitetski grad, mladi se ne bi iseljavali, a grad bi živnuo sa novim sportskim i kulturnim sadržajima.
Uređenje obala legendarnog Blačkog jezera bilo bi i blagodet za stanovnike Blaca, ali i turistički potez koji bi pokrenuo lokalnu privredu.
Očuvanje kulturnog nasleđa i uvođenje modernih rešenja koja unapređuju kvalitet života ljudi treba da budu srodni procesi koji ujedno doprinose i zaštiti istorije i prirode ali i smanjenju zagađenja.
Javni prevoz koji bi štitio životnu okolinu i ulice pretvorio u pešačke zone je koristan za svako mesto, pa i moj rodni Aleksinac.
Renoviranje puta kroz centar Varvarina i za njegove stanovnike i za turiste otvorilo bi mogućnost da se prikažu sve lepote mog rodnog mesta.
U Novoj Varoši veliko klizalište, ali i drugi zabavni sadržaj, posebno na Zlatarskom jezeru, znatno bi oplemenili život ne samo mladih nego svih njegovih stanovnika.
Organizovanje umetničkih sadržaja kao što su likovne kolonije bile bi veliko unapređenje za mlade koji žive u Novoj Varoši.
Izgradnja sportskog terena bi, pored omogućavanja bavljenja sportom, omogućila mesto za okupljanje svih generacija i stanovnika Arilja.
Izgradnjom vetroparkova unapredilo bi se snabdevanje električnom energijom i još važnije smanjilo bi se zagađenje vazduha u Novom Pazaru i okolini.