Podrška Evropske unije kroz program EU PRO Plus omogućila je ovom udruženju da napravi iskorak ka stvaranju inkluzivnije zajednice. Uz ukupno finansiranje od 28.610 evra, projekat je obuhvatio tri ključne aktivnosti: osnivanje službe neurofidbek terapije, unapređenje obrazovnih uslova u dnevnom boravku „Lane“ i izradu lokalnog protokola za delovanje u vanrednim situacijama uz uspostavljanje SOS pozivnog centra.
Za majku Dubravku Milošević, čija je ćerka mlada devojka sa Down sindromom, koja ima poteškoća u verbalnoj komunikaciji i uspostavljanju socijalnih kontakata, neurofidbek terapija donela je novu nadu: „Andrea sada lakše komunicira i pokazuje više samopouzdanja. To je nešto što smo mislili da je nemoguće.“ Služba je postala ključna podrška za preko 50 korisnika, omogućavajući im da napreduju i postignu bolje rezultate u svakodnevnom životu.
Pored terapije, renovirani prostor dnevnog boravka pružili su deci sa invaliditetom prijatno i funkcionalno okruženje za učenje i igru. „Videti našu decu kako se raduju i osećaju dobrodošlim ovde je neprocenjivo. Svakodnevne aktivnosti koje se realizuju u okviru Dnevnog boravka se odvijaju u prijatnijem okruženju.“ dodaje Jovana Prvulović jedna od stručnih radnika u ovom boravku.
SOS pozivni centar postao je još jedan stub podrške za ranjive grupe u opštini. Bilo da se radi o savetovanju u hitnim situacijama ili pružanju osnovnih informacija, ova usluga osnažuje zajednicu i pruža sigurnost u trenucima kada je to najpotrebnije.
Projekat ne samo da je direktno koristio osobama sa invaliditetom, već je ostavio dubok trag u celoj zajednici Velike Plane. Predsednik Udruženja, Radovan Radulović, naglasio je da su ovakvi projekti primer kako uz pravu podršku lokalne zajednice mogu postati snažniji i povezaniji. „Naš projekat je postavio jasan cilj – unapređenje kvaliteta socijalnih usluga za osobe sa invaliditetom i povećana spremnost za reagovanje u vandrednim situacijama u opštini Velika Plana. Taj cilj smo ostvarili i jako sam ponosan na to.”
Nakon posete Udruženju „Volja za životom“, Nikola Bertolini, šef odeljenja za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Srbiji izjavio je: „Ovaj projekat je temelj zajedničkog života, koji podrazumeva brigu o drugima, posebno o ljudima sa invaliditetom.“
A za sve nas koji verujemo u „volju za životom“, ovaj projekat je pokazatelj da svaki korak ka inkluziji znači korak ka humanijem društvu.
Ova inicijativa bila je deo šireg napora programa EU PRO Plus za unapređenje socijalnih usluga u 23 lokalne samouprave širom Šumadije i zapadne Srbije, kao i južne i istočne Srbije. Sa ukupnim finansiranjem od 521.629 evra, program je podržao 20 projekata usmerenih na unapređenje kvaliteta i održivosti lokalnih socijalnih usluga. Većinu ovih projekata realizovale su organizacije civilnog društva (OCD), bilo samostalno ili u partnerstvu sa lokalnim samoupravama (LS), dok je manji broj projekata sproveden od strane LS u saradnji sa OCD. Fokus projekata bio je na pružanju adekvatnih socijalnih usluga deci, starijima, osobama sa invaliditetom i drugim ranjivim grupama. Pored toga, cilj je bio smanjenje negativnog uticaja pandemije kovida-19 na ranjive grupe i povećanje otpornosti javnih institucija i drugih pružalaca socijalnih usluga.